Compact FMS

Compact FMS

Boxy Autoloader Araştırma Geliştirme departmanı tarafından tasarlanan Compact FMS sistemi; standart FMS sistemlerinin ötesine geçen tasarımı ve esnek imalat kabiliyeti ile farklı tip düşük adetli parça işlemelere en etkin çözümü sürerek müşterilerimize en yüksek verimliliği en uygun fiyatlar ile sunmaktadır.

Compact FMS sistemlerinin temel amacı otomotiv, havacılık, makine imalatı, medikal sektörlerinde farklı tip düşük adetli parçaların Robot Otomasyon sistemi ile yükleme boşaltma yapılabilmesidir.Örnek olarak otomotiv sektöründe araba imalatında adetler çok yüksek iken kamyon ya da ağır vasıta imalatında adetler düşmekte buda aynı tezgahta farklı parçaların düşük adetler ile sürekli yeni setup yapılarak tezgahların kullanılması gerekmektedir. Compact FMS sistemi bu tip parçaların Robot Otomasyon ile yükleme boşaltma yapılmasında en etkin sistem olarak öne çıkmaktadır.

Normal FMS sistemleri; Tezgahlar arasına parça taşıma operasyonunu tezgahların orjinal paletlerine montajlanan manuel fikstürler ile gerçekleştirmektedir.Manuel Fikstür bağlı olan orjinal makina paletleri; palet ebatlarına özel araçlar tarafından gerçekleştirilmektedir.Bu sistem hem tezgah orjinal paletlerinin pahallı olması hem de özel araç kullanımı nedeni ile pahallı bir yatırım olmaktadır.Buna ek olarak özel araç kullanımı nedeni ile sisteme entegre tüm tezgahların aynı palet ölçülerinde olması zorunludur.

Boxy Autoloader tarafından geliştirilen Compact FMS sistemi; Standart tezgah paleti ve özel araç yerine fikstürlerin taşınması operasyonunu Adaptör Plaka ve Standart 6 Eksen Robot ile gerçekleştirmektedir. Adaptör plakalar tezgahlar üzerinde bulunan Zero Clamp sistemlerine hassas şekilde bağlanmaktadır. Bu yöntem sayesinde hem maliyetler ciddi anlamda azalmakta hem de sistemin esnekliği ve verimliliği artmaktadır

Compact FMS sistemlerinin en büyük avantajlarından birtanesi  Setup ve kalite kontrol süreçlerinde tezgahların çalışmaya devam etmesidir. İlk parça işlendikten sonra fikstür takılı adaptör plaka saklama alanına gönderilerek yeni parça tezgaha bağlanarak tezgahlar ölçüm sonuçlarını beklediği süreçte tezgah başka parçayı işlemeye devam edebilmektedir.

Compact FMS sistemi; Robot ile adaptör plakaların taşınması, gelişmiş yazılımı sayesinde dinamik programlama yapabilme özelliği, uzun saatler operatörsüz çalışabilme özellikleri ile düşük adet farklı parça tipleri için en verimli ve ekonomik Robot Otomasyon sistemini kullanıcılara sunmaktadır.